kaputelefon

Az analóg a digitális az audio és a video kaputelefon.

A kertes családi házakba, többlakásos lakóházakba rendszerint csak kaputelefon segítségével lehet bejutni. A kaputelefon telepítés elsődlegesen kényelmi célt szolgál, mivel a kapu nyitása a lakásból történik és a kaputelefon segítségével kommunikálni is lehet az esetleges látogatóval, illetve a nem kívánatos látogatókat is „megszűri”, megakadályozza a házba jutásukat is, ám a ház biztonságát illetően a kaputelefon rendszer  csak alacsony fokozatú, részleges védelmet biztosít.

A kaputelefonrendszer alapvető feladata a felcsengetés, oda-vissza beszélés és a kapu lakásból, illetve kívülről való nyitása. kaputelefon2A korszerűbb kaputelefon már egyéb, kibővített funkciókkal is rendelkezik. A különféle gyártmányú és típusú kaputelefon rendszerek talán legfontosabb részegysége a kültéri egység. Ennek gombjai segítségével történik meg a felcsengetés. Ahány lakás annyi nyomógomb, illetve az újabbakon digitális kijelzős, programozható nyomógomb modul van a  kaputelefonokon. A kültéri rész beszélő egysége bonyolítja a kommunikációt, esetleg a videokamerát is magában foglalja, és többnyire a kültéri egység tartalmazza a kaputelefon központját is, amely a hívások továbbítását biztosítja.

A kaputelefon típusok között létezik analóg kaputelefon és digitális kaputelefon, illetve audio kaputelefon és videó kaputelefon. Az analóg kaputelefonok még a soklakásos panelépületekben  kerültek beépítésre, és bár talán még ma is a leggyakoribbak, egyre több ilyen készüléket részlegesen korszerűsítettek. Az MKT-s kaputelefon rendszerekre jellemző használat, hogy a hívógombot a kültéri egységen állandóan nyomni kell és a kommunikáció is csak ebben az állapotban lehetséges. kaputelefon3A zár nyitása a felcsengető vezetéken a nyitó gomb rövidre zárásával történik.

Minden lakáshoz egy nyomógomb tartozik és ennek folyamatos  nyomásával történik a felcsengetés, a beltéri egység hallgatóján pedig lehet kommunikálni. A diódás rendszerű kaputelefonok már ennél korszerűbbek, többségükben az előbbiek korszerűsítésekor új, diódás vezérlésű, (Európában elterjedt) kültéri egységre cserélték a régi MKT egységét, vagy újként telepítették. Ennél a rendszernél már nem kell folyamatosan nyomni a felcsengető gombot a beszélgetés ideje alatt. A  digitális kaputelefon rendszereknél lényegében a hangkapcsolat változatlanul analóg rendszerben történik, csak a jelzésrendszer működése digitális. kaputelefon4E kaputelefonok kültéri egységén (többségében) már optikai szenzoros billentyűzet van, és a kapu kóddal nyitható.

A nyitást a lakásban a kaputelefon beltéri egysége rövid hanggal is jelzi, és természetesen innen is nyitható a kapu. Minden lakáshoz külön hívó szám tartozik, amit a kaputelefon beltéri egységében átkötéssel vagy rövidzárral kell „megcímezni”, azaz programozni. Lehetőség van  a régi MKT kaputelefon rendszer korszerűsítésre a lakáskészülék meghagyásával a kaputáblakódós (digitális) rész lecserélésével. A régi beltéri egységnél átalakító modul beépítése szükséges, viszont a régi vezetékezés bővítése szükségtelen. A digitális rendszerű kaputelefonok némelyikénél lehetőség van a kapunyitó kódot vagy kapukulcsot helyettesítő Kaputelefon kártya (proximit) használatára is. Ez szükségtelenné teszi a lakásokhoz  rendelt nyitókód megjegyzését, illetve a külön kapunyitó kulcsot. A Kaputelefon kártyát csak a nyomógombok elé kell helyezni, és automatikusan nyitja a kapu zárját.

A videós rendszerű kaputelefonok már speciális elektronikát és nagyon körültekintő telepítést igényelnek. Minden ilyen berendezés zárt láncú, amelynél a kép és hangtovábbítás analóg, és külön vezetékrendszer szükséges hozzá. Az audió jelrendszer indítja a videót, és az is kapcsolja ki. A sötétben látást infrakamera biztosítja. A monitor kitekintő funkcióval is rendelkezhet, amelyet külön gombbal,  a beltéri egységről lehet be és kikapcsolni. A kamera ilyenkor a kültéri egység előtti utcarész képét mutatja. Az elektromos kapuzárak fontos elemei a rendszernek, és csak elektromos működésűek. A kapuzárak elektromos működésűek, amelyet a beltéri egység nyitógombja hoz működésbe, és záráskor automatikusan reteszeli a zárnyelvet, illetve újból zárja a kaput. Manapság már korszerűbbek a sík mágneszárak, amelyek síktapadó mágnese zárt állapotban átlagosan 300 kg erővel rögzíti a kapuszárnyat. A kaputelefonok rendszeres karbantartásával biztósítható hibamentes működésük és a kaputelefon karbantartás költsége csak töredéke a kaputelefon szerelés és kaputelefon javítás költségének.